Czech König

  • špecialista na opravy a údržbu povrchov
  • výhradný zástupca Heinrich König & Co. KG pre ČR a SR

+420 728 373 272

info@czech-konig.com

Profesionálne prípravky pre reštaurovanie nábytku

Naše profesionálne prípravky pre reštaurovanie dreveného nábytku, podláh i hudobných nástrojov obsahujú všetko, čo potrebujete, aby každý renovovaný kúsok vyzeral opäť ako nový. V ponuke nájdete napríklad brúsne, leštiace, zušľachťujúci a základové oleje na drevo, teakový olej na drevo pochádzajúce z exotických drevín, šelak s rôznym obsahom vosku. Predaj šelakové politúry, olejov i moridiel vám radi sprostredkujeme vrátane poradenstva. Ak dopytujete potreby pre reštaurátorov ako šelak, laky na nábytok, argentínskej gázy a podobne, kontaktujte nás s vašou dopytom. Radi odporučíme výber podľa vašich preferencií.

Ponúkame iba kvalitné produkty firiem sa 100 a viacročnú históriou výroby a vývoja: Hermann Sachse, Heinrich König a Contura Farbmanufaktur. Teda kvalitu overenú po generácie. Nájdete nás v Hradci Králové v Českej republike. Reštaurátorov ale vybavujeme od Bratislavy, cez Žilinu až po Banskú Bystricu či Košice. Skrátka po celej Slovenskej republike.

Herman Sachse - viac ako 100 rokov skúseností a vývoja reštaurátorských produktov

Manufaktúra Hermann Sachse bola založená roku 1901 v Berlíne a je špecialistom na výrobu reštaurátorských produktov a výrobkov na tradičnú šelakovú povrchovú úpravu starožitného dreveného nábytku. Odborné znalosti, šetrnosť k životnému prostrediu a tradície sú piliere, na ktorých spoločnosť Hermann Sachse dodnes stojí. Medzi viac ako stovku produktov pre starostlivosť o nábytok, drevo a reštaurovanie patrí predovšetkým šelakové politúry a oleje na drevo, ktoré môžu byť tou pravou voľbou pre vás. Na použitie reštaurátorských produktov je nevyhnutná základná znalosť povrchových úprav dreva napr. brúsenie, morenie, olejovanie atď. Návody k produktom sú nezáväzné odporúčania, ktoré vychádzajú z našej mnohoročnej praxe a skúseností výrobcu týchto výrobkov.

Vyrobené v Nemecku

Náš tip: Často sa pýtate, ako vyzrieť na matné kruhy od hrnčekov, ktoré sa za roky používania vytvorili na lakované doske, alebo čo s nábytkom po útoku červotoča. Presne pre tento účel sú vyvinuté renovačné sady na lakovaný nábytok. Pri ich výbere nemôžete siahnuť vedľa.

Naše referencie - dodávame do:

Reštaurátorské ateliéry a reštaurátori: Ateliéry Bárta, Hluboček - restaurování, konzervování, Jan Dostál - prodej a restaurování starožitností, Střední uměleckoprůmyslová škola hudebních nástrojů a nábytku Hradec Králové, Václav Mužík restaurování nábytku, SSPV RENOVA, Petr Hrabica restaurování stylové nábytku a další

Múzeá a pamiatkové objekty: Národní památkový ústav Kutná Hora, Národní galerie v Praze, Muzeum Bojkovska, Národní památkový ústav - Státní hrad a zámek Český Krumlov, Muzeum Jana Amose Komenského, Muzeum Jindřichohradecka, Muzeum Říčany, Cisterciácké opatství Vyšší Brod, Husitské muzeum v Táboře, Severočeské muzeum v Liberci, Prácheňské muzeum v Písku a další

Výroba a oprava klavírov, pianín a hudobných nástrojov: Cimbálom BOHÁK, C. BECHSTEIN EUROPE, PETROF, Strunal CZ, Piána Tomek, PIANO PAVLÍK, Radek Charvát, opravy a ladění pianina a klavírů, Piano Servis Doležel, Pianoservis Fiedor, Petr Procházka kytary a další

ŠELAKOVÉ POLITÚRY

Šelak čiže francúzska politúra, liehový lak, tradičný lak, French Polish

Šelaková politúra je jedna z najhodnotnejších techník povrchových úprav dreva, ktorá vznikla na francúzskom dvore za vlády kráľa Ľudovíta XIV. Šelaková politúra dáva drevu novú dimenziu, vyzdvihuje jeho krásu, hĺbku a jemnosť kresby. Vytvára dokonale hladký povrch, ktorý pri vylešteniu na vysoký lesk zvýrazňuje prirodzenú textúru dreva či pestrosť líšt a zároveň priťahuje teplým medovým leskom. Šelaková politúra je živica tvorená samičkami červca lakového (India, Thajsko), ktorá sa rozpúšťa v liehu, poprípade sa mieša s ďalšími živicami, ktoré dodávajú laku požadované vlastnosti. Lak je pomerne tvrdý a odolný, horšie odoláva oteru, laková vrstva je veľmi tenká, je ľahko opraviteľný po celú dobu životnosti, má výborné rezonančné vlastnosti, je teda vhodný nielen na nábytok, ale aj na hudobné nástroje. Nemožno ho striekať, nanáša sa len ručne krúživými pohybmi tzv. loptičkou (tampónom) - zmotok vlnené látky, prekrytý ľanovou alebo inou prírodnou látkou. Petrohradská šelaková politúra (Petersburger Shellack) na rezby sa nanáša štetcom alebo tampónom.

Výhody šelaku

Hĺbka laku a vysoký lesk sú úžasné a neprekonateľné.

Šelakový povrch možno ľahko oživiť a renovovať.

Šelak je prírodná živice, ktorá sa rozpúšťa v liehu, je biologicky odbúrateľná!

Šelak nie je jedovatý, používa sa dokonca aj vo farmaceutickom a potravinárskom priemysle, je fyziologicky nezávadný!

Šelak neobsahuje jedovaté výpary z rozpúšťadiel, je bez zápachu a možno ho nanášať priamo v byte.

Tampón (loptička) pre nanášanie šelakových politúr

Ako si vyrobiť tampón tzv. loptičku pre nanášanie šelakových politúr?

Vezměte hrst bavlněných vyšívacích nití nebo vaty a vtlačte je pevně rukou doprostřed lněné nebo bavlněné proprané nebarevné textilie o velikosti 30x30 cm. Vatu navlhčete politurou, ale nemělo by dojít k nasáknutí. Z tkaniny vytvořte uzlíček a zavažte ho provázkem nebo gumičkou. Při aplikaci namáčejte polnou do šelakové politury, aby byl šelak rovnoměrně rozložen na kluzné ploše polné. Pro snadnější kluz polné s šelakovou politurou nakapejte na kluznou plochu polné pár kapek leštícího oleje (Polieröl). Pro další použití uchovávejte polnou ve vzduchotěsné skleněné nádobě.

Ako naniesť šelakovom politúru? Pracovný postup od začiatku až po záverečnej vyleštenie.

Ak sa začína na čistom dreve, tak je najprv nutné spevniť a ustáliť surový povrch dreva. To sa vykonáva brúsením namokro brúsnym napúšťacím olejom (bezfarebným u svetlých drevín, červeným u tmavých drevín). Používa sa brúsny papier na plátne pre mokré brúsenie najprv o zrnitosti cca. 320 a 400. Doba ustálenia oleja v dreve je do 12 hodín. Potom je potreba zaplniť póry v dreve jemným práškovým materiálom, napr. jemne mletú pemzou sa šelakovom politúrou. Po zaschnutí (cca. 1 hodina) možno ostrou hranou oceľové cidliny stiahnuť a zarovnať nerovnosti na základnom laku. Potom je potrebné povrch opäť prebrúsiť brúsnym papierom so zrnitosťou 500 a 600 namokro brúsnym olejom. Tento proces je nutné po niekoľkých dňoch opakovať, pretože šelak pri schnutí zmenšuje svoj objem a ním zaplnené póry sa prepadajú. Až na dokonale vyrovnaný povrch sa potom nanáša niekoľko tenkých vrstiev šelakové politúry. Podľa požiadaviek je možné použiť bezfarebnou šelakovou alebo farebnou šelakovou politúru. Po každej nanesenej vrstve je už viditeľný stále jasnejšie lesk. Pri nanášaní šelakové politúry sa na plochu pridá niekoľko kvapiek leštiaceho oleja, aby tampón lepšie po povrchu kĺzal a nezadrhával sa. Práca s tampónom vyžaduje značnú skúsenosť a zručnosť, lebo aj sebemenší chyba pri nanášaní novej vrstvy môže narušiť všetky ostatné vrstvy pod ňou a už vykonaná práca potom môže začať nanovo. Pohyb tampóna na ploche sa nesmie zastaviť (uzavreté kruhy, osmičky). Konečné odstránenie leštiaceho oleja, ktorý vzlína na povrch šelaku a vyleštenie laku do vysokého lesku sa vykonáva leštiacim prípravkom Hochglanz-Antischleier. Pre zvýšenie tvrdosti a odolnosti šelakového povrchu voči vode a alkoholu možno naniesť tampónom na povrch špeciálnu vyťahovaciu politúru na báze živice benzoe.

Chcem poradiť

Viac info a možnosť objednávok reštaurátorských výrobkov na Slovensko v eurách nájdete na čerské verzii webu: na web