Czech König

  • špecialista na opravy a údržbu povrchov
  • výhradný zástupca Heinrich König & Co. KG pre ČR a SR

+420 728 373 272

info@czech-konig.com

Profesionálne prípravky pre reštaurovanie nábytku

Naše profesionálne prípravky pre reštaurovanie dreveného nábytku, podláh i hudobných nástrojov obsahujú všetko, čo potrebujete, aby každý renovovaný kúsok vyzeral opäť ako nový. V ponuke nájdete napríklad brúsne, leštiace, zušľachťujúci a základové oleje na drevo, teakový olej na drevo pochádzajúce z exotických drevín, šelak s rôznym obsahom vosku. Predaj šelakové politúry, olejov i moridiel vám radi sprostredkujeme vrátane poradenstva. Ak dopytujete potreby pre reštaurátorov ako šelak, laky na nábytok, argentínskej gázy a podobne, kontaktujte nás s vašou dopytom. Radi odporučíme výber podľa vašich preferencií.

Ponúkame iba kvalitné produkty firiem sa 100 a viacročnú históriou výroby a vývoja: Hermann Sachse, Heinrich König a Contura Farbmanufaktur. Teda kvalitu overenú po generácie. Nájdete nás v Hradci Králové v Českej republike. Reštaurátorov ale vybavujeme od Bratislavy, cez Žilinu až po Banskú Bystricu či Košice. Skrátka po celej Slovenskej republike.

Herman Sachse - viac ako 100 rokov skúseností a vývoja reštaurátorských produktov

Manufaktúra Hermann Sachse bola založená roku 1901 v Berlíne a je špecialistom na výrobu reštaurátorských produktov a výrobkov na tradičnú šelakovú povrchovú úpravu starožitného dreveného nábytku. Odborné znalosti, šetrnosť k životnému prostrediu a tradície sú piliere, na ktorých spoločnosť Hermann Sachse dodnes stojí. Medzi viac ako stovku produktov pre starostlivosť o nábytok, drevo a reštaurovanie patrí predovšetkým šelakové politúry a oleje na drevo, ktoré môžu byť tou pravou voľbou pre vás. Na použitie reštaurátorských produktov je nevyhnutná základná znalosť povrchových úprav dreva napr. brúsenie, morenie, olejovanie atď. Návody k produktom sú nezáväzné odporúčania, ktoré vychádzajú z našej mnohoročnej praxe a skúseností výrobcu týchto výrobkov.

Náš tip: Často sa pýtate, ako vyzrieť na matné kruhy od hrnčekov, ktoré sa za roky používania vytvorili na lakované doske, alebo čo s nábytkom po útoku červotoča. Presne pre tento účel sú vyvinuté renovačné sady na lakovaný nábytok. Pri ich výbere nemôžete siahnuť vedľa.

Naše referencie - dodávame do:

Reštaurátorské ateliéry a reštaurátori: Ateliéry Bárta, Hluboček - restaurování, konzervování, Jan Dostál - prodej a restaurování starožitností, Střední uměleckoprůmyslová škola hudebních nástrojů a nábytku Hradec Králové, Václav Mužík restaurování nábytku, SSPV RENOVA, Petr Hrabica restaurování stylové nábytku a další

Múzeá a pamiatkové objekty: Národní památkový ústav Kutná Hora, Národní galerie v Praze, Muzeum Bojkovska, Národní památkový ústav - Státní hrad a zámek Český Krumlov, Muzeum Jana Amose Komenského, Muzeum Jindřichohradecka, Muzeum Říčany, Cisterciácké opatství Vyšší Brod, Husitské muzeum v Táboře, Severočeské muzeum v Liberci, Prácheňské muzeum v Písku a další

Výroba a oprava klavírov, pianín a hudobných nástrojov: Cimbálom BOHÁK, C. BECHSTEIN EUROPE, PETROF, Strunal CZ, Piána Tomek, PIANO PAVLÍK, Radek Charvát, opravy a ladění pianina a klavírů, Piano Servis Doležel, Pianoservis Fiedor, Petr Procházka kytary a další

ČISTENIE A RENOVÁCIA LAKOVANÉHO A VOSKOVANÉHO NÁBYTKU

     

Renovátor laku na nábytku Schleierfrei + bavlnená utierka


Renovátor laku slúži na čistenie, renováciu a obnovenie pôvodného lakovaného povrchu na nábytku alebo na starých hudobných nástrojoch ako je klavír, piano, gitara, husle, cimbal atď. Preniká vrstvou laku, zacelí jemná poškodenia na povrchu a vytvorí novú vrchnú lakovou vrstvu. Pre nanášanie je vhodná bavlnená utierka.

  • uvoľňuje nečistoty, odstraňuje zašednuté plochy, vodné škvrny a nikotínový povlak
  • odstraňuje jemné škrabance v laku, preniká vrstvou laku, regeneruje a zvýrazňuje drevné vlákno
  • jednoduchá aplikácia pomocou mäkké handry alebo prírodné gázy
  • vhodný na staré laky tzn. šelak, liehové laky, nitrocelulózové laky
  • nie je vhodný na moderné syntetické laky, moderné laky na vodnej báze a plastové povrchy

Návod ke staihnutiu   Chcem poradiť s výberom

Objednávacie číslo: 768100

Popis: 125 ml, plastová fľaštička + bavlnená utierka

Cena: 12,50 €

Skladom - môžete mať už pozajtra na Slovensku

Kúpiť

Leštiaci prípravok Polierwasser - Polish


Leštiaci prípravok slúži na odstránenie zvyškov polírovacích olejov a k vyleštenie lakovaných šelakových plôch do vysokého lesku. Prípravok nenarušuje lak ani jednotlivé vrstvy šelakových politúr.

Návod použitie: Pred použitím pretrepte nádobu s leštiacim prípravkom. Naneste prípravok v malom množstve na bielu bavlnenú utierku, ktorá nepúšťa chlpy a rovnomerne vyleštite lakovaný povrch nábytkudo vysokého lesku.

Návod ke staihnutiu   Chcem poradiť s výberom

Objednávacie číslo: 769500

Popis: 500 ml, plastová fľaška

Cena: 39 €

Skladom - môžete mať už pozajtra na Slovensku

Kúpiť

Leštěnka na vysoce lesklé šelaky Hochglanz Antischleier

Leštenka na vysoko lesklý šelak

Profesionálna leštiaca pasta ZWEIHORN HAS s veľmi jemným zrnom pre odstránenie zvyškov leštiacich olejov a vyleštenie šelakových lakov a nábytkových lakov do vysokej lesku. Prípravok nenarušuje lak ani jednotlivé šelakovom vrstvy. Leštenka je tiež vhodná na starý a starožitný nábytok pre obnovu pôvodného vysoko lesklého povrchu laku. Leštiaca pasta HAS je pripravená na okamžité použitie pre manuálne alebo strojové leštenie do vysokého lesku.

Objednávacie číslo: 785500

Popis: 1 liter

Cena: 46 €

Skladom - môžete mať už pozajtra na Slovensku

Kúpiť €

Antický prírodný vosk na nábytok Antik-Möbelwachs

Tradičný prírodný vosk bez rozpúšťadiel na báze včelieho vosku, carnauba vosku a prírodné ľanové fermeži bez rozpúšťadiel a kovových sušidel. Pre prirodzenú ochranu povrchu dreveného nábytku. Vytvára lesklý ochranný film odpudzujúci nečistoty, pôsobí antistaticky, chráni pred nežiadúcim vysúšaním a pred vlhkosťou. Vosk sa jednoducho nanáša a nahradzuje všetky leštenky. Chráni Váš nábytok a prepožičiava mu prirodzenú krásu.

Návod ke staihnutiu   Chcem poradiť s výberom

Objednávacie číslo: 772100

Popis: 125 ml, kovová krabička

Cena: 12,50 €

Skladom - môžete mať už pozajtra na Slovensku

Kúpiť

Včelí vosk Bienenwachs Greef

Včelí vosk rozpustený v terpentýnovém oleji na ošetrenie a ochranu dreveného nelakovaného nábytku

Včelí vosk rozpustený v terpentínovou oleji. Jedná sa o čistý včelí vosk bez ďalších prímesí voskov na prírodnej báze, bez rozpúšťadiel a chemických substancií. Včelí vosk zaisťuje prirodzenú ochranu povrchu dreveného nábytku po niekoľko rokov. Vytvára lesklý ochranný film odpudzujúci nečistoty, pôsobí antistaticky, chráni pred nežiadúcim vysúšaním dreva a pred vlhkosťou. Vosk sa jednoducho nanáša a nahradzuje všetky leštenky. Chráni Váš nábytok a prepožičiava mu prirodzenú krásu.

Objednávacie číslo: 783250

Popis: 250 ml, sklenená nádoba

Cena: 16,50 €

Skladom - môžete mať už pozajtra na Slovensku

Kúpiť

Olej s mesiačikom na drevený riad Calendula Pflegeöl

Bezfarebný prírodný olej s prímesou nechtíka pre ošetrenie a následnú údržbu kuchynského dreveného riadu a náčinia, ktoré bezprostrednom a neustálom kontakte s potravinami. Olej chráni drevené výrobky pred vodou, vlhkom a zvýrazňuje prirodzenú štruktúru dreva. Odpudzuje vodu a nečistoty. Vhodný na drevené misky, lopáriky, varechy, habarky, naberačky, paličky na mäso, valy a valčeky na cesto a kuchynské dosky. Určené len pre použitie na drevené povrchy.

Objednávacie číslo: 783250

Popis: 250 ml, plechovka

Cena: 17 €

Skladom - môžete mať už pozajtra na Slovensku

Kúpiť

Olej na dřevěné lodě a jachty Bootsöl

Lesklý bezfarebný olej na drevenej lode je zmes špeciálnych prírodných olejov pre hĺbkové impregnačné nátery, ktoré zvyšujú odolnosť proti vode a poveternostným vplyvom. Je vhodný pre drevené trupy lodí, paluby, kabíny, stožiare, ale aj pre silne zaťažovaný záhradný nábytok, drevené vonkajšie pergoly a konštrukcie vo vonkajšom prostredí.

Objednávacie číslo: 787750

Popis: 750 ml, plechovka

Cena: 27 €

Skladom - môžete mať už pozajtra na Slovensku

Kúpiť

ŠELAKOVÉ POLITÚRY

Šelak čiže francúzska politúra, liehový lak, tradičný lak, French Polish

Šelaková politúra je jedna z najhodnotnejších techník povrchových úprav dreva, ktorá vznikla na francúzskom dvore za vlády kráľa Ľudovíta XIV. Šelaková politúra dáva drevu novú dimenziu, vyzdvihuje jeho krásu, hĺbku a jemnosť kresby. Vytvára dokonale hladký povrch, ktorý pri vylešteniu na vysoký lesk zvýrazňuje prirodzenú textúru dreva či pestrosť líšt a zároveň priťahuje teplým medovým leskom. Šelaková politúra je živica tvorená samičkami červca lakového (India, Thajsko), ktorá sa rozpúšťa v liehu, poprípade sa mieša s ďalšími živicami, ktoré dodávajú laku požadované vlastnosti. Lak je pomerne tvrdý a odolný, horšie odoláva oteru, laková vrstva je veľmi tenká, je ľahko opraviteľný po celú dobu životnosti, má výborné rezonančné vlastnosti, je teda vhodný nielen na nábytok, ale aj na hudobné nástroje. Nemožno ho striekať, nanáša sa len ručne krúživými pohybmi tzv. loptičkou (tampónom) - zmotok vlnené látky, prekrytý ľanovou alebo inou prírodnou látkou. Petrohradská šelaková politúra (Petersburger Shellack) na rezby sa nanáša štetcom alebo tampónom.

Výhody šelaku

Hĺbka laku a vysoký lesk sú úžasné a neprekonateľné.

Šelakový povrch možno ľahko oživiť a renovovať.

Šelak je prírodná živice, ktorá sa rozpúšťa v liehu, je biologicky odbúrateľná!

Šelak nie je jedovatý, používa sa dokonca aj vo farmaceutickom a potravinárskom priemysle, je fyziologicky nezávadný!

Šelak neobsahuje jedovaté výpary z rozpúšťadiel, je bez zápachu a možno ho nanášať priamo v byte.

Tampón (loptička) pre nanášanie šelakových politúr

Ako si vyrobiť tampón tzv. loptičku pre nanášanie šelakových politúr?

Vezměte hrst bavlněných vyšívacích nití nebo vaty a vtlačte je pevně rukou doprostřed lněné nebo bavlněné proprané nebarevné textilie o velikosti 30x30 cm. Vatu navlhčete politurou, ale nemělo by dojít k nasáknutí. Z tkaniny vytvořte uzlíček a zavažte ho provázkem nebo gumičkou. Při aplikaci namáčejte polnou do šelakové politury, aby byl šelak rovnoměrně rozložen na kluzné ploše polné. Pro snadnější kluz polné s šelakovou politurou nakapejte na kluznou plochu polné pár kapek leštícího oleje (Polieröl). Pro další použití uchovávejte polnou ve vzduchotěsné skleněné nádobě.

Ako naniesť šelakovom politúru? Pracovný postup od začiatku až po záverečnej vyleštenie.

Ak sa začína na čistom dreve, tak je najprv nutné spevniť a ustáliť surový povrch dreva. To sa vykonáva brúsením namokro brúsnym napúšťacím olejom (bezfarebným u svetlých drevín, červeným u tmavých drevín). Používa sa brúsny papier na plátne pre mokré brúsenie najprv o zrnitosti cca. 320 a 400. Doba ustálenia oleja v dreve je do 12 hodín. Potom je potreba zaplniť póry v dreve napr. zacelovaciu politúrou alebo jemným práškovým materiálom, napr. jemne mletú pemzou sa šelakovom politúrou. Po zaschnutí (cca. 1 hodina) možno ostrou hranou oceľové cidliny stiahnuť a zarovnať nerovnosti na základnom laku. Potom je potrebné povrch opäť prebrúsiť brúsnym papierom so zrnitosťou 500 a 600 namokro brúsnym olejom. Tento proces je nutné po niekoľkých dňoch opakovať, pretože šelak pri schnutí zmenšuje svoj objem a ním zaplnené póry sa prepadajú. Až na dokonale vyrovnaný povrch sa potom nanáša niekoľko tenkých vrstiev šelakové politúry. Podľa požiadaviek je možné použiť bezfarebnou šelakovou alebo farebnou šelakovou politúru. V prípade požiadavky na rýchle vytvrdnutie šelaku možno použiť aj rýchlotvrdnúcu politúru W88A. Po každej nanesenej vrstve je už viditeľný stále jasnejšie lesk. Pri nanášaní šelakové politúry sa na plochu pridá niekoľko kvapiek leštiaceho oleja, aby tampón lepšie po povrchu kĺzal a nezadrhával sa. Práca s poľnou vyžaduje značnú skúsenosť a zručnosť, lebo aj sebemenší chyba pri nanášaní novej vrstvy môže narušiť všetky ostatné vrstvy pod ňou a už vykonaná práca potom môže začať nanovo. Pohyb Polnej na ploche sa nesmie zastaviť (uzavreté kruhy, osmičky). Konečné odstránenie leštiaceho oleja, ktorý vzlína na povrch šelaku, a vyleštenie laku do vysokého lesku sa vykonáva leštiacim prípravkom (Polierwasser). Pre zvýšenie tvrdosti a odolnosti šelakového povrchu voči vode a alkoholu možno naniesť tampónom na povrch špeciálnu vyťahovaciu politúru na báze živice benzoe.

Chcem poradiť

Šelaková politúra bezfarebná Schellack Politur Astrein

Šelaková politura na bázi přírodních pojiv bez vosku pro restaurování starožitného nábytku, akustických hudebních nástrojů, dřevěných beden rádií a reproduktorů, pažeb a dřevěných doplňků střelných zbraní. Vhodná pro světlá dřeva a transparentní povrchovou úpravu. Pro ruční nanášení štětcem nebo polnou (tampónem). Používá se k úpravě povrchu dřeva s uzavřenými póry s těmi nejvyššími požadavky na povrchovou úpravu nábytky a hudebních nástrojů všeho druhu a souvisejících dílů ve vnitřním prostředí. U akustických hudebních nástrojů jednoznačně přispívá ke kvalitě zvuku nástroje. Dodává povrchu vysoký lesk. Není vhodná k úpravě podlah a objektů umístěných ve vlhkém prostředí.

Návod na použitie   Chcem poradiť s výberom

Objednávacie číslo: 756502

Popis: 500 ml, plastová fľaška

Cena: 31 €

Skladom - môžete mať už pozajtra na Slovensku

Kúpiť

Šelaková politúra citrónová Schellack Politur Lemon

Šelaková politura na bázi přírodních pojiv s voskem pro restaurování starožitného nábytku a akustických hudebních nástrojů. Vhodná pro světlá dřeva, dodá povrchu oranžový nádech. Pro ruční nanášení štětcem nebo polnou (tampónem). Používá se k úpravě povrchu dřeva s uzavřenými póry s těmi nejvyššími požadavky na povrchovou úpravu nábytky všeho druhu a souvisejících dílů ve vnitřním prostředí a akustických hudebních nástrojů. U akustických hudebních nástrojů jednoznačně přispívá ke kvalitě zvuku nástroje. Dodává povrchu vysoký lesk. Není vhodná k úpravě podlah a objektů umístěných ve vlhkém prostředí.

‌Návod na použitie   Chcem poradiť s výberom

Objednávacie číslo: 756250

Popis: 250 ml, plastová fľaška

Cena: 14,50 €

Skladom - môžete mať už pozajtra na Slovensku

Kúpiť

Objednávacie číslo: 756500

Popis: 250 ml, plechovka

Cena: 24 €

Skladom - môžete mať už pozajtra na Slovensku

Kúpiť

Šelaková politúra rubínová Schellack Politur Rubin

Šelaková politura na bázi přírodních pojiv bez vosku pro restaurování starožitného nábytku a akustické hudební nástroje. Vhodná na tmavá dřeva jako je mahagon nebo palisandr. Pro ruční nanášení štětcem nebo polnou (tampónem). Používá se k úpravě povrchu dřeva s uzavřenými póry s těmi nejvyššími požadavky na povrchovou úpravu nábytky všeho druhu a souvisejících dílů ve vnitřním prostředí a hudební nástroje. U akustických hudebních nástrojů jednoznačně přispívá ke kvalitě zvuku nástroje. Dodává povrchu vysoký lesk. Není vhodná k úpravě podlah a objektů umístěných ve vlhkém prostředí.

Návod na použitie   Chcem poradiť s výberom

Objednávacie číslo: 756253

Popis: 250 ml, plastová fľaška

Cena: 16 €

Skladom - môžete mať už pozajtra na Slovensku

Kúpiť

Objednávacie číslo: 756503

Popis: 500 ml, plechovka

Cena: 27,50 €

Skladom - môžete mať už pozajtra na Slovensku

Kúpiť

Šelaková politúra čierna Schellack Politur Schwarz

Šelaková politura na bázi přírodních pojiv pro restaurování starožitného nábytku a akustických hudebních nástrojů. Vhodná na povrchovou úpravu černých klavírů, pianin a kytar. Pro ruční nanášení štětcem nebo polnou (tampónem). Používá se k úpravě povrchu dřeva s uzavřenými póry s těmi nejvyššími požadavky na povrchovou úpravu nábytky všeho druhu a souvisejících dílů ve vnitřním prostředí a hudebních nástrojů. U akustických hudebních nástrojů jednoznačně přispívá ke kvalitě zvuku nástroje. Dodává povrchu vysoký lesk. Není vhodná k úpravě podlah a objektů umístěných ve vlhkém prostředí.

Video opravy

Návod na použitie   Chcem poradiť s výberom

Objednávacie číslo: 756501

Popis: 500 ml, plechovka

Cena: 33 €

Skladom - môžete mať už pozajtra na Slovensku

Kúpiť

Šelaková politúra matovacia Schellack Mattine

Šelaková politura na bázi přírodních pojiv pro restaurování starožitného nábytku. Používá se k ošetření vnitřních ploch nábytků, např. skříní, šuplíků atd. Pro ruční nanášení polnou (tampónem) nebo štětcem. Pro dřevo s velkými póry, např. jasanové dřevo. Dodává povrchu hedvábný lesk.

Návod na použitie   Chcem poradiť s výberom

Objednávacie číslo: 763250

Popis: 250 ml, plastová fľaška

Cena: 14 €

Skladom - môžete mať už pozajtra na Slovensku

Kúpiť

Objednávacie číslo: 763500

Popis: 500 ml, plechovka

Cena: 24 €

Skladom - môžete mať už pozajtra na Slovensku

Kúpiť

Vyťahovacia politúra Abstreich Politur Benzoe

Speciální politura k závěrečnému vytvrzení ručně leštěných šelakových ploch. Používá se všude tam, kde je požadována tvrdá pryskyřice s vysokým leskem. Pro ruční nanášení polnou (tampónem). Vytahuje zbytky olejů z šelakového laku, lakovaný povrch získá vyšší tvrdost a stane se také více odolným proti vodě a alkoholu. Politura je vyrobená na základě pryskyřice benzoe.

Návod na použitie   Chcem poradiť s výberom

Objednávacie číslo: 760500

Popis: 500 ml, plechovka

Cena: 28,50 €

Skladom - môžete mať už pozajtra na Slovensku

Kúpiť

Riedidlo do politúr Politurspiritus

‌Ředidlo do politur má obsah alkoholu 98% a je denaturované metanolem. Ředidlo je velice čisté a je vhodné pro rozpouštění šupinového šelaku. Ředidlo je vhodné také pro ředění všech politur a laků na bázi šelaku. Pozor: Není určeno pro konzumaci!

Návod na použitie   Chcem poradiť s výberom

Objednávacie číslo: 758250

Popis: 250 ml, plechovka

Cena: 7,50 €

Skladom - môžete mať už pozajtra na Slovensku

Kúpiť

Objednávacie číslo: 758500

Popis: 500 ml, plechovka

Cena:10,50 €

Skladom - môžete mať už pozajtra na Slovensku

Kúpiť

Rychlolak ručne nanášaný Berliner Ballenmattierung

‌Rychlolak na bázi celulózy je určen pro rychlou obnovu lakovaného povrchu.

Návod použití: Nanáší se ručně tampónem (polnou). Velmi rychle se vytvoří nová tenká laková vrstva v hedvábném stupni lesku. Pro ředění lze použít líh nebo nitroředidlo, u menších ploch (např. malé kusy nábytku, židle) leze použít lak bez ředění. U větších ploch se používá ředidlo cca. 10 až 15%. Před aplikací postupně jemně přebruste dřevěný povrch brusnými papíry od zrnitosti 180 až 320.

‌Návod na použitie   Chcem poradiť s výberom

Objednávacie číslo: 774250

Popis: 250 ml, plechovka

Cena: 15 €

Skladom - môžete mať už pozajtra na Slovensku

Kúpiť

 

Súbory na stiahnutie